Tohum çeşitliliğimizin %94’ünü tamamen yitirdiğimizi, kalan kısmının ise tehdit altında olduğunu okudum yakın zamanda. Aslında kaybettiğimiz sadece tohumlarımız da değil, yeni nesil tohumlar ve kimyasallarla toprağımızı, sağlığımızı, mutfak geleneklerimizi de yitiriyoruz yavaş yavaş. Bu sebeple geleceğe aktarılan ve paylaşılan her tohumun önemi büyük.

Geçtiğimiz sene fide yetiştirme işini Demli Bahçe’de henüz ev olmadığı ve çok sık gidip gelemediğim için İzmir’de balkonda yapmaya çalışmıştım. Hatta küçük bir sera bile yaptım ancak bitkiler büyüdükçe bir çok zorluk yaşadım, muhtemelen düzensiz güneş ve havalandırmaki yanlışlar yüzünden özellikle domates fidelerimde ciddi kayıplar yaşadım. Bu sene gerek tohum takas gerekse tanıdıklarım vasıtası ile çok değerli tohumlar edindim. Tüm çeşitleri deneme isteğim fide yetiştirme konusunda daha sağlıklı bir yol aramaya itti beni. Menemen’in Turgutlar Köyü’nde sistem dışı bir hayat süren Halime bir konuşmamızda ben zaten sera kuruyorum, istersen getir seninkileri de benim seraya koyalım demişti. Tohumları güvenli bir ele teslim edecek olmanın da heyacınıyla soluğu Menemen Turgutlar’da aldım. Yaklaşık 12 çeşit domates, patlıcan, biber tohumları saksılara yerleştirildi, üzeri ormandan toplanan torf ile örtülerek seradaki yerini aldı. Demli Bahçe’deki asıl yerlerine dikilene kadar burada büyüyüp gelişecekler.

Giderken Karagülle Karpuzu, Çandarlı Kavunu ve Karakılçık buğdayı tohumu almıştım yanıma hediye etmek için, onlar da 3-4 yıldır ektikleri ve çok sevdikleri yerli bir Kuru Fasülye ve bağrı bütün kavunu (küçük bir türmüş ancak çok tatlı olurmuş) tohumu verdiler. Yani küçük çaplı tohum takasımızı da gerçekleştirdik.

Yeraltındaki Tohum kitabında belirtildiği gibi “Bir tohumun içinde çaresizlik yoktur. Tohumun içinde sadece güneş ve su, sıcaklık ve toprak gibi doğru koşulların serbest kalmasını bekleyen hayat vardır. Her gün milyonlarca tohum iki yeşil kanadını açar”. Biz de bu mucizevi başlangıç için bugün tohumlarımızı toprakla buluşturduk. Artık yeşil kanatlarını açması bekleyeceğiz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir