İnsanoğlu’nda garip bir merak duygusu vardır. Yeni birisi ile tanıştığımızda nereliymiş diye merak ederiz, hemşehirli olan kişiler arasında kimlerdensin sorusunu sıkça duyarız. İşyeri’nde yeni birisi çalışmaya başlasa hangi şehirden gelmiş, daha önce nerelerde çalışmış merak ederiz. En azından yakın çevremde Giritlimiymiş, Boşnakmıymış gibi soruları çok duydum. Yakın zamanda Soy Ağacı’nın görülebildiği açıklanınca e-devlet’in günlerce kilitlendiği hepimizin malumu. Yani biz insanoğlunun köken ile, oluşum süreci ile ilgili ciddi bir merakı vardır. Bizim yaşam kalitemize doğrudan etki etmeyen bu sorulara durmaksızın cevap ararken, yaşamımızı doğrudan etkileyen bazı konularda bu merakı göstermememiz ne ile açıklanabilir.

Aldığımız ürünlerin üretim yerini, yediğimiz sebze ve meyvelerin hangi şartlarda üretildiğini, ürünlerini aldığımız hayvanların hangi şartlarda hangi yem ile yetiştirildiğini, dışarıda yediğimiz yemeklerin yapım şekillerini, içerisindeki etin ve sebzenin kalitesini, patatesin nasıl bir yağda kızardığını, salatanın nasıl yıkandığını, paketli ürünlerde sağlımıza zarar verecek katkı maddeleri olup olmadığını veya fast food restoranlarındaki üretim sürecini ve benzeri bir çok konuyu neden hiç sorgulamayız. Sağlığımız, yaşam kalitemiz açısından bu kadar önemli olan gıda konusunda neden bu kadar duyarsısız. Etrafımıza biraz dikkatli bakarsak bu konuda da güven kavramının giderek içinin boşaldığını görmek mümkün değil mi? Son dönemde köy yumurtası, organik sebze – meyve etiketleri ne kadar çoğaldı. Tıpkı organik köy kahvaltısı veren işletmelerin sayısının arttığı gibi. Peki camında köy kahvaltısı yazan bir dükkana girip kahvaltı var mı diye sorduğumuzda tabi tabi buyurun diyip market alış-veriş torbaları ile gelip kahvaltı çıkarılabiliyorsa veya ağlarındaki küçük köpek balıklarını temizlerken balıkçıların bu balıkların restoranda soslanıp akya şiş olarak sunulacağı konuşmalarına şahit olabiliyorsak yediklerimiz konusunda daha dikkatli ve sorgulayıcı olmamız gerekmez mi?

Onun için her konu kadar yediklerimizi de merak etmek, nerede üretildiğini, içeriğini sorgulamak gerek. Bu farkındalık bile ambalajlı ürün tüketiminizi azaltmanızı, mevsiminde sebze ve meyve tüketmenizi, alışverişlerinizi daha yerel üreticilerden, güven çemberi kurduğunuz kişilerden yapmanızı sağlayacaktır. Yani bu farkındalık bile sizi gıda konusunda daha sağlıklı bir yola yönlendirecektir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir