Sebze bahçelerinde toprak ısındıktan sonra kök çevresine saman ile malç uygulanması hem toprak neminin korunması hem su tasarrufu sağlanması hem de meyvelerin toprağa değerek çürüme yapmasının önlenmesi için uygulanan bir yöntem olarak karşıma çıkmıştı bir çok yazıda. Geçen sene özellikle Domates’lerde toprağa değen meyvelerdeki çürümeler sonrasında bu uygulamayı denemeye karar vermiştim, yapmışken saman da bu bahçeden çıksın diyerek ekimden hasada buğday serüvenini yaşamaya koyuldum. Tabi ki peşinde olduğum yaygın kullanımda olan günümüz Buğday’ları değildi. Bölge’ye uyumlu, nesli tükenmek üzere olan, atalık bir buğday türünün peşine düştük: Karakılçık!

Kısaca bilgi vermek gerekirse Karakılçık Buğday’ı ismini bünyesinde bulundurduğu karakılçıklardan almış. Günümüz Buğday’larına göre besin değeri, mineral ve vitamin bakımından çok daha zengin. Esmer buğday veya ata tohumu olarak bilinen Karakılçık Buğday’ı demir, fosfor, A, E, K, C vitaminleri, potasyum ve selenyum açısından da oldukça zengin. Ayrıca içerisinde bol miktarda lif bulundurduğu için sindirim sistemine oldukça faydalı. Koroner damar hastalıkları riskini azalttığı, zihin sağlığını ve hafızayı güçlendirdiği belirtiliyor.

Peki böylesi faydalı Karakılçık’ın nasıl oluyor da nesli tükenmek üzere. Sebebi günümüz buğdayları kadar verimli olmaması, biçimdeki zorluğu ve buğday taneleri iri ve sert yapıda olduğu için yeni nesil makinelerin bu buğdayı öğütme zorluğu.

Bu bilgiler daha da heyecanlandırmıştı ancak ulaşmak hiç de kolay olmadı. Köy’de bir çok kişiye sordum, internetten araştırdım ancak sonuç alamadım.  2 aylık arayış sonunda Can Yücel Tohum Merkezi vasıtası ile 20 kg. kadar tohumluk karakılçık buğdayına ulaştım. Toprak tavında olsun, ekildikten sonra da bir kaç gün içinde güzel bir yağmur olursa iyi olur tavsiyesini de alarak başladık doğru zamanı beklemeye. Beklenen şartların oluştuğunu düşündüğümüz Ekim’in son gününde serpme yöntemi ile Buğday’ımızı kurda, kuşa, aşa diyerek ektik. Hasat sonrası tüm bu sürecin detaylarını paylaşmaya çalışırım.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir