Bahçe’mizin yarısında yani 3 dönümlük kısmında şaraplık üzüm bulunuyor. Alicante cinsi üzümün yer aldığı Bağ  yaklaşık 10 yıllık. Alicante ağırlıklı Şarap’a renk vermesi için diğer cinslerle karşılaştırılarak kullanılsa da yerelde Ev Şarap’ı yapımında tek başına da kullanımı yaygın.

Gelelim 2017 bağbuzumu ile ilgili tecrübelerimize. Öncelikle Bağ ilgi istiyor bunu öğrendik. Toprağın sürülmesi, bağ diplerinin çapalanması, kış budaması, yaz budaması, tepe budaması, yaprak seyreltme ve tabiki zararlı ve hastalıklarla mücadele gibi bir çok konu var.

 

 

 

 

Biz Mart Ayı’nda yaptığımız kış budaması haricinde herhangi başka bir budama yapmadık daha doğrusu iş yoğunluğu dolayısıyla vakit ayıramadık. Nisan ayı içerisinde bağ aralarını sürdürdük. Her gidişimde sıra sıra bağ diplerini kendim çapalamaya çalıştım. Bunun dışında da gözler uyandıktan sonra bir kez 25 kg.’lik toz kükürt uygulaması yaptık. Kükürt harici hiç bir ilaç veya kimyasal atılmadı.

Sulama konusu da kafa yorduğumuz konulardan biri oldu. Kimi Temmuz, Ağustos’ta birer defa sulama yapsan çok iyi olur derken kimisi de bağı hiç alıştırma (daha önceki senelerde sulama imkanı olmadığı için yapılmamış), kalitesini düşürme dedi. Ben sulama yapmamayı seçtim.

Tomurcuklanma, çiçeklenme, meyve oluşumu derken yeşil yaprakların arasından salkımlar kendini gösterdi. Diğer bağ sahiplerinden aldığım bilgiyle Ağustos sonu gibi kesilecekti üzümler. Ancak bayram dönemine denk gelmesi, Üzüm’leri vereceğimiz Şarap firmasının kesim için gün verememesi, kesim ve taşıma için işçi bulma konusunda gecikmemiz gibi sebeplerle bağbuzumunu 10 Eylül’de yapabildik.

 

 

 

Gün sonunda 3.200 kg. civarı üzüm çıktı bağımızdan. Belki bir 500 kg’de geç kesim dolayısıyla kaybımız olmuştur. Köylüler verim açısından verimli bağlardan biri olduğunu söylediler. Hiç bir ilaç verilmemesine rağmen bağda herhangi bir hastalıkla karşılaşmamamız sevindiriciydi ancak böyle bir Üzüm’ün ilaç verilmiş olması muhtemel diğer üzümler ile aynı şartlarda üretime girilecek olması da bir o kadar üzücüydü. En azından kasalar Şarap Firması’nın kamyonuna yüklenirken aklımdan geçen bu oldu. Belki de biraz duygusal yaklaşmışımdır.

Sonuç olarak para kazandırmadı belki ama 2018 bağbozumu için güzel tecrübeler, farklı bakış açıları kazandırdı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir