Bağbozumu’ndan sonra yaprak altlarına saklanan küçük salkımları üşenmeden topladım. Hedefimde güzel bir sirke yapmak vardı. Kullanacağım tarif sevgili yengeme ait. Zaten sirkeyi kurmak için gerekli sirkeyi de kendisi verdi sağolsun.

Gelelim üzüm sirkemizin yapımına;

  • 1,5 – 2 kg üzüm
  • İçme suyu
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay bardağı ev sirkesi

5 kg.’lik cam kavonoza saplarından ayırdığımız üzümleri koyuyoruz. Üzerine dört parmak boşluk kalacak şekilde içme suyunu ilave ediyoruz. 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke’yi (ben elma sirkesi kullandım) de ekleyip ağzını tülbent ile kapatarak karanlık bir yerde muhafaza ediyoruz.

Her gün tahta kaşık yardımı ile üzümleri eze eze karıştırıyoruz. Önce şarap gibi sonra da sirkemsi keskin bir koku alacaksınız.15 gün sonunda da üzümler dibe çökecek. Bu aşamada üzümleri kalın bir süzgeçten süzerek 1,5 ay kadar bu şekilde bekletiyoruz. Bu süreçte fermantasyon devam edecek. 1,5 sonunda da tülbent ile süzerek kullanmak üzere şişeleyebilirisiniz.

İki ilave bilgi vermek isterim. Sirke’nin daha keskin olmasını isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca sirke anası denen ve sirkenin üzerinde oluşan tabakayı saklayarak bir sonraki sirke yapımında kullanabilirsiniz.

Sirke’niz hazır olduktan sonra peynir ve ceviz ile birleşmiş roka salatasının sosunda denemeyi ihmal etmeyin. Zeytinyağı, limon ve nar ekşisine çok güzel eşlik ediyor gerçekten.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir